Připravované akce

Nové vzdělávací možnosti hvězdáren a přeshraniční spolupráce

Místo konání akce: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Typ akce: Konference

Cena za osobu: bez poplatku

mapka: Zobrazit

Termín konání akce: 23.05.2014 od 16:00 – 24.05.2014 do 17:30


Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině pořádají v rámci projektu Brána do vesmíru dvoudenní konferenci určenou pedagogům, pedagogickým pracovníkům, pracovníkům vzdělávacích institucí, žákům a studentům.

DVOUDENNÍ KONFERENCE

NOVÉ VZDĚLÁVACÍ MOŽNOSTI HVĚZDÁREN A PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE

 

Vážení a milí přátelé,

srdečně Vás zdravím a zvu Vás na dvoudenní konferenci pořádanou na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o., zaměřenou na nové možnosti vzdělávacích aktivit na hvězdárnách a nejnovější poznatky z různých oborů astronomie a fyziky. Konferenci pořádají Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Krajská hvezdáreň v Žiline ve dnech 23. až 24. května 2014 v rámci projektu přeshraniční spolupráce Brána do vesmíru.

Na konferenci jsou jako lektoři pozvaní přední odborníci z České i Slovenské republiky na vybrané oblasti astronomie, astrofyziky a vzdělávání. Dále jsou připraveni zástupci obou spolupořádajících institucí představit Vám a seznámit Vás s novými vzdělávacími možnostmi, didaktickými pomůckami a příležitostmi k další spolupráci s oběma pracovišti.

Co můžeme účastníkům nabídnout?

Akce je určena především pedagogům, pracovníkům vzdělávacích institucí, pracovníkům hvězdáren, žákům vyšších ročníků základních škol, studentům středních i vysokých škol, ale i dalším zájemcům. Díky spolufinancování Evropskou unií v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 můžeme v rámci projektu Brána do vesmíru podpořit zájemce o účast formou zajištění a úhrady ubytování (pro 30 osob) a stravy po dobu konání akce. Zajištěno je rovněž drobné občerstvení v průběhu akce.

Tato nabídka je limitována celkovým počtem 49 osob, které můžeme v rámci rozpočtu projektu podpořit. Přihlášky budou evidovány dle data přijetí až do naplnění uvedené kapacity. Pokud Vás tato nabídka zaujala, seznamte s ní, prosím, své kolegy, spolupracovníky, studenty aj.

Jak se přihlásit?

Zájemci o účast vyplní níže uvedenou závaznou přihlášku a zašlou ji na uvedenou kontaktní adresu buď elektronicky (jako přílohu e-mailu) nebo klasickou poštou. Nejlepším a nejrychlejším způsobem je vyplnit webový formulář přihlášky zveřejněný níže.

Termíny přihlášek: do 21. května 2014

Přihlášeným účastníkům budou před zahájením akce zaslány elektronicky pokyny a informace k účasti na soustředění. Proto prosím o pečlivé vyplnění přihlášky.

Kontakty

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon/fax: 571 611 928
E-mail pro přihlášky: asistentka@astrovm.cz (v kopii na projektového manažera)
Projektový manažer: libor.lenza@astrovm.cz

Krajská hvezdáreň v Žiline, Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste, Dolinský potok 1278, 024 01 Kysucké Nové Mesto    
Telefón: 421 414 212 946
Informace: Mgr. Kristína Vlčková -  kristinavlckova@vuczilina.sk

Stručné představení projektu Brána do vesmíru

Hlavním cílem projektu je podpora sociálního a hospodářského rozvoje příhraničních oblastí a vzájemné spolupráce prostřednictvím zvyšování vzdělanosti, návrhem, vývojem a realizací inovačního systému vzdělávacích programů založeného na moderních didaktických pomůckách, velmi těsné spolupráci a vzájemné pomoci.

Systém je tvořen několika tematicky orientovanými moduly se značným regionálním zaměřením. Inovační vzdělávací programy jsou zaměřeny na přírodní vědy, zejména astronomii, geologii, geografii, meteorologii aj., na rozvoj techniky, s důrazem na využití experimentálních a praktických přístupů, včetně samostatné práce účastníků akcí.

Další informace o projektu najdete na www.branadovesmiru.eu.

Za oba partnery projektu srdečně zve

Ing. Libor Lenža, ředitel
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 

PROGRAM

PÁTEK 23. KVĚTNA 2014

16:00 – 16:30 Slavnostní zahájení konference a úvodní slovo hostů a pořadatelů
16:30 – 17:30 Súčasnosť a budúcnosť výskumu medziplanetárnej hmoty (Prednáška sa bude venovať najmä detekcii asteroidov novými prístrojmi, kozmickému výskumu asteroidov a komét a fyzikálnym vlastnostiam asteroidov a meteorov.) – RNDr. Peter Vereš, PhD., Institute for Astronomy, University of Hawaii at Manoa
17:45 – 19:00 Astronomia na Mauna Kea, alebo ako sa astronom dostal zo Slovenska na HavajRNDr. Peter Vereš, PhD., Institute for Astronomy, University of Hawaii at Manoa
19:00 – 20:30 Večeře
20:30 – 21:30 Higgs aneb příběh výběrčího daní (Vyprávění o tom, proč mají částice hmotnost a také o poslední udělené Nobelově ceně.) – prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., České vysoké učení technické v Praze
21:30 – 23:00 Vzdělávání praktickými úkoly aneb večerní astronomická pozorování, astronomická pozorování a představení nového veřejného informačního systému pro večerní pozorování

SOBOTA 24. KVĚTNA 2014

07:30 – 08:30 Snídaně (jen pro ubytované v hotelu Apollo)
09:00 – 10:15 Byly objeveny reliktní gravitační vlny? (Dosud se zdálo, že hranicí, za kterou nikdy neuvidíme, je konec Velkého třesku. Prvopočáteční plazma je pro elektromagnetické vlny totiž neprůhledné. Pokud ale na počátku světa vznikly gravitační vlny, naskýtá se fascinující možnost: nahlédnout přímo do kuchyně Velkého třesku a pokusit se zjistit, co se v oněch dobách ve vesmíru odehrávalo.) – prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., České vysoké učení technické v Praze
10:30 – 11:45 Komety a meteory - možnosti využití pozorování ve výuce (Aktuální pohled na možnosti pozorování komet a meteorů jednoduchými prostředky a využití napozorovaných dat pro získání základních a hlavně správných návyků, včetně zpracování a vyhodnocení dat. Jak by měla vypadat dnešní metodika? A hlavně: Umíme vyvolat a dále podpořit takový zájem?) – Ivo Míček, Sdružení pro meziplanetární hmotu, kolektivní člen ČAS
11:45 – 12:30 Nové vzdělávací možnosti Hvězdárny Valašské Meziříčí nejen pro školy (včetně krátké exkurze) – Ing. Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
12:30 – 14:00 Oběd (Restaurace Pohoda)
14:00 – 15:00 Vztah fyziky a astronomie ve školní výuce (Příspěvek na rozborech konkrétních astronomických témat bude demonstrovat možnost jejich uplatnění ve fyzice. Dále budou uvedeny astronomické úlohy s fyzikální podstatou, jak klasické výpočetní tak s využitím PC.) – doc. RNDr. Vladimír Štefl, CSc., Masarykova univerzita v Brně
15:15 – 16:30 Slnko - vzdelanie a inšpirácia (Prológom referátu je krátka prehliadka vybraných videosekvencií získaných špičkovými pozemskými a kozmickými slnečnými observatóriami a pomocou numerických simulácií s cieľom predstaviť hlavné problémy riešené súčasnou fyzikou Slnka. Tento dynamický pohľad na Slnko má inšpirovať hlavne mládež k hlbšiemu záujmu o štúdium Slnka.
Autor ďalej sumarizuje svoje skúsenosti z vedenia Stredoškolskej odbornej činnosti zameranej na Slnko a z lektorského pôsobenia na letných astronomických táboroch vo Hvezdárni Partizánske a z vedenia projektov Venus Transit 2004 a 2012. Ďalej je predstavený elektronický zoznam pedagogicky a didakticky vhodných odborných článkov v slovenskom jazyku na internete z oblasti fyziky Slnka, ktoré môžu slúžiť pre potreby vzdelávania.) – Mgr. Július Koza, Ph.D. z Astronomického ústavu SAV Tatranská Lomnica
16:30 – 17:30 Pozorování projevů sluneční aktivity včetně spektroskopie, odborná exkurze do geoparku v areálu hvězdárny – odborní pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

Změna programu vyhrazena!

Dokumenty ke stažení

Přihláška na konferenci ke stažení (pdf; 85 kb) a v editovatelné formátu (doc; 524 kb). Využijte raději elektronickou verzi přihlášky níže.

Kompletní pozvánka na akci v pdf (211 kB) ke stažení.

 

Je nám líto, již jsou všechny volné kapacity obsazeny.

« zpět na kalendář akcí



mapa webu